Volby začaly už dnes! Volit lze i v karanténě!

I v nařízené karanténě můžete využít svého volebního práva! Jak na to Vám napovíme v tomto textu.

Dnes ráno se v každém českém okrese otevřela takzvaná drive-in stanoviště, kde budou moci přímo z auta volit do krajských zastupitelstev a Senátu lidé, kterým byla hygienou nebo lékařem nařízena karanténa. Pro každý okres je zřízeno minimálně jedno stanoviště, které se většinou nachází v příslušném okresním městě. V našem případě se stanoviště nachází v Náchodě na ploše u budovy Celního úřadu, Kladská 272.
Hlasovat z auta bude možné pouze ve středu od 7 do 15 hodin.

V případě, že občan v nařízené karanténě či izolaci nemůže využít drive-in hlasování, může do čtvrtečních 20:00 oznámit krajskému úřadu, že žádá příjezd speciální volební komise. Tu budou tvořit členové z drive-in týmu, kteří přijedou s přenosnou schránkou za občanem domů. Hlasování bude probíhat od pátečních 7:00 do sobotních 14:00.

Zvláštní volební schránka

Pokud oprávněný volič, který z vážných důvodů nemůže využít hlasování u volebního stanoviště (tzv. drive-in stanoviště), může na telefonním čísle 607 029 662 požádat o možnost volit do zvláštní přenosné volební schránky.

Tato možnost platí volbách do zastupitelstva kraje, má-li občan adresu místa trvalého pobytu na území kraje, pro který byla komise pro hlasování zřízena. Ve volbách do Senátu je to možné, má-li dotyčný adresu místa trvalého pobytu na území volebního obvodu zasahujícího na území kraje, pro který byla komise pro hlasování zřízena, a na území tohoto volebního obvodu také pobývá.

O hlasování do zvláštní přenosné volební schránky na shora uvedeném telefonním čísle může oprávněný volič požádat v době:

29.09.2020 08:00–14:00

30.09.2020 08:00–17:00

nejpozději ve čtvrtek 01. 10. 2020 08:00–20:00

Při podání telefonické žádosti volič uvede: jméno a příjmení, datum narození, adresu místa trvalého pobytu, adresu místa, kde pobývá na území Královéhradeckého kraje, telefonní číslo.

Jak se volí z auta?

Volební stanoviště drive-in je řádně označeno, voliče by měl na místo nasměrovat policista. Kvůli bezpečnosti lidé při hlasování na stanovištích budou muset po celou dobu zůstat v autě. Každý si musí s sebou vzít občanský průkaz (nikoliv PAS, v pase není vyznačen trvalý pobyt!!), roušku a potvrzení o nařízené karanténě. Pokud je v jedné domácnosti v karanténě více lidí, mohou jet všichni jedním vozidlem.

Volič nejdříve vjede autem od části, která bude vyhrazena pro ověřování totožnosti. Staženým okénkem předá volební komisi ke kontrole všechny potřebné doklady. K identifikaci bude nutné na malou chvíli stáhnout z obličeje roušku. Po ověření totožnosti bude lidem vydána obálka a hlasovací lístky.

Po vydání volebních lístků bude muset volič kousek popojet, až pak bude moci vložit lístky do obálky, případně zakroužkovat kandidáty. Poté popojede k volební schránce, přímo z vozidla přes stažené okénko odevzdá hlas, a následně z areálu odjede.

Řádné volby do zastupitelstev krajů se pak konají v pátek 2. října od 14:00 do 22:00 a v sobotu 3. října od 08:00 do 14:00. Nezapomeňte se před vstupem do volební místnosti vybavit rouškou!

Mgr. Jiří Škop, místostarosta

Datum vložení: 30. 9. 2020 13:55